1. UVOD U VB /  IT

2. ORGANIZACIJA PODATAKA,  MULTIMEDIJI

3. PROGRAMIRANJE

4. RAZVOJ SOFTVERA

5. INTERNET

6. VB I RAD U MREŽI

7. GRAFIČKE TEHNIKE SA VISUAL BASIC-OM

8. HARDVERSKA PLATFORMA ZA INSTALACIJU VB

9. NAREDBE ULAZA I IZLAZA

10. INTERFEJS

11. MEMORISANJE PODATAKA

12. PRIMENE VISUAL BASIC-A

 

    

VI  VB I RAD U MREŽI

 

 

Prethodna strana


 

 

 

Sve aplikacije koje se izrađuju u Visual Basic-u mogu se podeliti na desktop i distribuirane aplikacije. Desktop aplikacija se kreira za rad na računaru na kom je i instalirana. Takve aplikacije najčešće ne dele podatke niti neki deo svoje funkcionalnosti sa drugim aplikacijama ili sa drugim računarima u istoj lokalnoj mreži. Za aplikacije koje imaju veći broj korisnika, mnogo poslovnih procesa koje treba automatizovati i obimnu bazu podataka, kreiraju se distribuirane aplikacije. Sa aspekta rada u mreži su, dakle, značajne distribuirane VB aplikacije.

Alati neophodni za izradu distribuiranih aplikacija, zasnovanih na komponentama, sastavni su deo Enterprise izdanja VB-a. Da bi se oni koristili, pored znanja o tim alatima neophodno je usvojiti i odgovarajuće koncepte za dizajn i arhitekturu složenih aplikacija.

 

Klijent / server arhitektura

 

Klijent/server je takav model, kod kog veći broj klijentskih računara upućuje svoje zahteve serveru, a server odgovara na te zahteve. Kod ovog modela, aplikacija koja radi na klijentu (klijentska aplikacija) pristupa podacima koji se nalaza na udaljenom serveru. Najčešće je klijentski deo aplikacije prilagođen za interakciju sa korisnicima, dok serverski deo obezbeđuje centralizovanu funkcionalnost za veliki broj korisnika.

 

Servisi i slojevi

 

Slojevi (tier-i) predstavljaju logički koncept. Troslojne aplikacije se sastoje iz:

 

  1. korisničkog (prvog),
  2. poslovnog (drugog ili srednjeg) i
  3. servisa podataka.

 

Servis je jedinica logike aplikacije koja u sebi implementira operacije, funkcije ili različite transformacije koje se primenjuju na objektima.

 

Dvoslojna klijent/server arhitektura

 

Dvoslojne aplikacije su prvi korak u odvajanju logike vezane za bazu podataka od one koja se odnosi na klijentsku aplikaciju.  Logika koja se odnosi na bazu podataka fizički se, u vidu servisa i uskladištenih procedura implementira na serveru. Tako se olakšava održavanje, nadgradnja i administracija i samog koda i baze podataka. Pored toga, sistem za upravljanje bazama podataka  (Database Management System- DBMS) omogućava podršku za višekorisničko okruženje. Dakle, poslovni procesi su u ovakvoj arhitekturi implementirani na serveru. Na slici je prikazan jednostavan dijagram dvoslojne klijent/server arhitekture:

 

 

Troslojna klijent/server arhitektura

 

Troslojna arhitektura obezbeđuje dodatnu fleksibilnost za razvoj aplikacija koje imaju tendenciju da postanu složenije. Ona opisuje i model aplikacije (korisnički, poslovni i servis podataka), ali i fizički raspored servisa. Model aplikacije je konceptualni pregled aplikacije koji određuje definicije, pravila i relacije u strukturi aplikacije. Neki servisi se smeštaju na klijentske računare, to su korisnički servisi, dok se poslovni i servisi podataka nalaze na serverima, koji omogućavaju višekorisnički rad.

Sledeća slika opisuje opšti scenario ovakve arhitekture. Korisnički servisi rade na klijentima, deljeni poslovni servisi predstavljaju srednji sloj i rade na serveru, kao i zajednički servisi podataka, kao treći sloj.

 

Pristup podacima i uskladištenim procedurama na serveru kontroliše relacioni sistem za upravljanje bazama podataka (Relational Database Management System- RDBMS), a najčešće se koristi Microsoft SQL Server. Microsoft Transaction Server (MTS) je softver koji, zajedno sa operativnim sistemom, obezbeđuje deo arhitekture za deljenje poslovnih servisa, implementiranih u vidu komponenti.

 

Poslovni servisi se u Visual Basic-u implementiraju u vidu komponenti. Komponente i COM (Component Object Model) čine srž Microsoft-ove strategije za razvoj složenih  sistema.

 

Sledeća tabela sadrži termine i definicije koje se odnose na komponente i COM:

 

COM

Standardna arhitektura za razvoj objektno orjentisanih komponenti

COM komponenta

Fizički fajl (na primer, .exe, .dll, .ocx), koji sadrži klase. COM komponenta je zajednički termin za ActiveX dokument, ActiveX kontrolu, Automation Server, itd.

COM DLL

COM komponenta implementirana kao DLL. COM DLL se odnosi i na in-process komponente

COM EXE

COM komponenta implementirana kao EXE. COM EXE se odnosi i na out-of-process komponente.

Klasa

Definicija objekta, koja sadrži kod i podatke. Klasa je šablon za konstruisanje objekata. COM komponenta može da sadrži više klasa.

Objekat

Instanca klase, koja se kreira u vremenu izvođenja

 

Pored lokalnih mreža i Internet predstavlja jedan od potencijalnih oblika troslojne klijent/server arhitekture:

 

POČETAK


Prethodna strana